Pacienti

Transoseální sutura manžety

Když vám praskne rotátorová manžeta v rameni, zásadním způsobem se sníží funkce celé horní končetiny. Paže je slabá a nejde zvednout. Silné noční bolesti vám navíc připraví řadu bezesných nocí. Přes 60 let se manžeta úspěšně přišívala přes kanálky v pažní kosti. Když se chtěl dříve operatér dostat do ramene, musel uvolnit deltový sval. Rameno po této otevřené operaci až u čtvrtiny pacientů nepříjemně ztuhlo a tento stav se pak musel řešit další operací.

Před 30 lety se začalo operovat artroskopicky. Do ramene se díváme kamerou a operujeme přes malinké jizvičky. Problém ztuhlosti se vyřešil a dnes se objeví jen u minima pacientů. Objevil se ovšem jiný problém. Kanálky už nešlo jednoduše připravit. Takže se začaly používat tzv. kotvičky, které jsou kovové nebo plastové. Jenže se zase zjišťuje, že kotvičky natlučené do kosti bolí po operaci více jak kanálky. Navíc v kosti zabírají to nejcennější místo, kde má šlacha přirůstat.

Někteří ortopedi to nevzdali a vyvíjejí stále důmyslnější nástroje, jak připravit kanálky artroskopicky. Náš nejnovější nástroj to umí velice spolehlivě a přesně. Jsme nadšení, jak malé pooperační bolesti pacienti udávají. Už po pár dnech začínají dobře spát a dokonce se jim opět zdají sny.